Czas wysiewów

wpis w: Sezon 2016 | 10

Oficjalnie minęła połowa miesiąca i nastał dobry czas na wysiew nasion. Ja niestety nie wytrzymałam i pomidorki stoją już na parapecie od jakichś dwóch tygodni.

DSC_7743Zaczęłam oczywiście od sprzątania na balkonie. Był z tym niemały kłopot, bo skrzynki z ziemią stały od ubiegłego sezonu. Nie byłam stanie ich sprzątnąć ze względu na końcówkę ciąży. Czeka mnie jeszcze umycie wszystkich doniczek i pojemników, ale zrobię to w jakiś cieplejszy dzień.

DSC_7761Mały pomocnik pomaga przy sprzątaniu :D

DSC_7756Dokupiłam też wiszący kosz z Tesco. Jest płaski, ale jest w nim całkiem sporo miejsca do zagospodarowania.

Pogoda się popsuła, znowu bywa zimno więc będzie trzeba dosiać kilka nasion, szczególnie, że nie wszystkie wykiełkowały.

DSC_6547 DSC_6550Rozsada pomidorów

Kilka dni temu wysiałam też sałatę. Po wykiełkowaniu wystawiłam ją do szklarenki pod folią na balkon, aby tak szybko nie rosła. Zobaczymy, czy to była dobra decyzja.

DSC_7771 DSC_7781Sałaty

DSC_6534 DSC_6539 DSC_6542Rozsada sałat na balkonie. Szklarnia postawiona w jedynym dogodnym miejscu, dookoła jeszcze ciągle syf i brud ;].

Szczypiorek kiełkuje już na kuchennym parapecie a na wysianie czeka jeszcze pietruszka, koperek, papryka, cucamelon i inne zioła.

DSC_6540Mięta, szczypiorek i salaty.

10 Odpowiedzi

 1. Dla sałaty to idealne miejsce. Moja rozsada rośnie w nieogrzewanej szklarni. Wysiałam ją wprost do gruntu. Co roku tak robię, dzięki czemu sadzonki są krępe :-)

  • Masz rację, właśnie zauważyłam, że te, które stoją na balkonie też powoli kiełkują :). Jutro dosieję jeszcze sałatę „Kinga” :)

 2. O jak Ci zazdroszczę takiego balkonu dużego. Nie tylko ze względu na uprawę roślinek ale właśnie dlatego, że możesz na nim wózek z bąbelkiem postawić. Słodki brzdąc :D widzę, że w sianiu sałaty też pomagał :P ja na razie planuję i w tym roku ograniczę się do ziół i jakiś ozdobnych roślinek, bo jednak na moim balkonie za mało miejsca :(

  • Oj powiem ci, że dzisiaj widziałam ogromny balkon… tam to dopiero można by zaszaleć :). A ja siedzę i kombinuję jak tu więcej miejsca zyskać. Niestety ściany od pokoju są ocieplane i nie można na nich nic zawiesić (płyty a pod nimi jakaś pustka, bo wiertło nam wpadło :( ). Gdybym jeszcze nie mieszkała na parterze, to wykorzystałabym barierkę z dwóch stron, ale u nas kraty, siatka i zasłonięcie dolnej części to konieczność, bo balkon dość niski :(.
   Koniecznie pochwal się ziołami! :)

 3. Podziwiam, że możesz to wszystko tak ładnie zagospodarować na swoim balkonie. Do tej pory myślałam, że ładne kwiaty to można zasiać tylko na swojej posesji. Fajna inspiracja – pokażę mojej teściowej :) Niestety na moim balkonie to nawet ja się nie mieszczę. Zostaje więc tam tylko miejsce dla małych doniczek…

  • Polecam jakiegoś malutkiego pomidora w doniczce! :) Micro Tom da radę w takiej kilkulitrowej :)

 4. Hej,
  chciałam zapytać ile do jednej średniej doniczki wrzucić nasion: pietruszki naciowej, mięty i szczypiorku? czy np połowę opakowania (zwykle opakowania z Obi) z nasionami czy to za dużo czy za mało?

  • Ciężko stwierdzić, ponieważ liczba nasion w różnych opakowaniach jest różna. Najlepiej wysiać tak, aby między nasionami było 2-3mm przerwy, czyli nie super gęsto i nie super rzadko :). Tyczy się to szczypiorku (który potem można przerwać, w razie jakby był za gęsto, ale za rzadko nie ma co :) oraz pietruszki naciowej. Miętę można posiać rzadziej a potem powybierać pojedyncze rośliny i przesadzić w odpowiednim rozstawie do doniczki docelowej. A jeśli nie, to po prostu sypnąć niezbyt gęsto :). Mięta potrafi być oporna w kiełkowaniu, więc polecam jednak ten pierwszy sposób do osobnego płaskiego pojemniczka – jak wykiełkują i będą mieć kilka listków to wtedy przesadzić do doniczki.

 5. Dziękuje za info, a jeszcze chciałam Cię zapytać, bo np. pomidory po przepikowaniu (duża część) mają już oczywiście liście właściwe, które są eleganckie, ale te dwa pierwsze liści im zżółkły i tak się zastanawiam jak temu zaradzić żeby tak nie żółkły i jaki powód tego może być.

Zostaw Komentarz