Początek czerwca i zmiany na balkonie!

wpis w: blog, Sezon 2014 | 6

Druga połowa maja i początek czerwca upłynęły mi na dużych porządkach balkonowych. Przesadzanie roślin do pojemników docelowych zajmowało cały wolny czas, a walka z robactwem (mszyce) nawet czas pracowy ;).

Zamiast kupić 10L donice na pomidory, kupiłam wiadra w LM i OBI, wyszło o niebo taniej :P. Dziury w dnie zrobiłam, nawrzucałam keramzytu i nasypałam mieszankę ziemi. Niestety część z nich była 10 litrowa, inna 16 litrowa. Zajmują strasznie dużo miejsca i do dzisiaj nie wiem, jak to finalnie poupychać, szczególnie, że przecież niektóre pomidory mogą mi do 2-3 metrów urosnąć a inne są mocno ekspansywne na szerokość ;).

LIN_5034

Ale zacznijmy od początku :). W tym roku najbardziej jestem zadowolona z sałat, które rosną w kilku pojemnikach i zajadam się nimi praktycznie codziennie :).

LIN_5039
LIN_5037
Marchewka kulista Pariser Markt rośnie słabo, ale pojawiły się zgrubienia. Teraz czekam tylko na zmianę koloru ;).

LIN_5035
Trzy sadzonki truskawki, różne rodzaje w koszyku wiszącym :). Jest super, bo skróciłam jeden łańcuch o kilka oczek i bez problemu wisi powieszony na kratach balkonowych, zamiast na haku w suficie :).

LIN_5043
LIN_5045Reszta papryk i pomidorów do wysiania, botwinka, cykoria, poziomki.

LIN_5049Pomidor Megagroniasty po lewej i cukinia.

LIN_5058Sałaty w ziemi po rzodkiewkach.

LIN_5064Poziomki ledwo się trzymają, pożarte przez mszyce.

LIN_5070Oregano, macierzanka, rozmaryn i pietruszki.

LIN_5072Pietruszka kędzierzawa u góry i pietruszka japońska (mizuno) u dołu. Po lewej lawenda.

LIN_5073Jedna z 3 sadzonek stewi, które udało się wyhodować z nasion.

LIN_5081Mięta polna i pieprzowa z ogródka babci :).

LIN_5093Poziomki wyhodowane z nasion.

LIN_5060Dla próby pomidor Pendulina w skrzynce balkonowej. Z dodatkiem aksamitki przeciw robactwu i jednej sałaty.

LIN_5066Pomidory i papryki

LIN_5078Z przodu pomidor Bawole Serce :), na razie daje radę.

LIN_5086Ola Polka, Garten Pearle, Maskotka i Pendulina

LIN_5129Pierwsze kwiaty na Koraliku :)

LIN_5138Papryki już też działają :)

LIN_5146Zawalony balkon ;)

LIN_5147I to by było na tyle. Na razie życzę sobie, aby w końcu rozprawić się z mszycami (ale o tym innym razem) i żeby w końcu trochę słońca było, bo prawie wszystkie pomidory chorują od zimna i wilgoci. Na razie odpukać, nie jest to Zaraza Ziemniaka.

 

6 Odpowiedzi

 1. Ale dużo udało ci się zmieścić na małym balkonie. W środku lata trudno będzie chyba wejść w ten gąszcz pomidorów i spółki? U mnie w tym roku również mszyce szaleją – mamy wyjątkowo sprzyjającą im pogodę.
  Na moich koralikach również zaczęły się pokazywać kwiatostany. Pomidory malinowe w szklarni też kwitną. Bawole serca jeszcze nie. Obawiam się tych bawolich serc na twoim balkonie, bo to duże i wysokie pomidory.
  Mnie się najbardziej podoba kącik ziołowy. Do czego używasz macierzanki? Widziałam ją dzisiaj w centrum ogrodniczym i zastanawiałam nad zakupem, bo to urodziwe zioło, ale nie mam pomysłu na jej stosowanie.
  Gratuluję stewi, bo to spore wyzwanie, by ją wyhodować samodzielnie :-) U mnie póki co króluje krzaczek kupiony w biedronce, ale niedawno wysiałam paczuszkę nasion, a dzisiaj trafiłam na sadzonki w ogrodniczym i zastanawiam się nad zakupem jeszcze jednej stewi.

 2. Ale okazy! Mówię zarówno o roślinności jak i o zdjęciach. Gratulacje Moniko :)

 3. Jeśli zaś chodzi o mszyce to u mnie też była na pomidorach, ale w niedużej ilości i wyzbierałem. Zrobiłem też profilaktycznie eko-oprysk z czosnku i od czterech dni spokój, zobaczymy jak będzie dalej.

 4. O! Na prawdę bardzo fajnie zagospodarowana przestrzeń, jestem pełna podziwu jak wiele można „upchać” na tak małym metrażu. Mieszkam w domku jednorodzinnym, to ogródek rzecz zupełnie oczywista, ale balkonowa hodowla ma też swoje plusy – nie trzeba kosić trawy! Trafiłam na portal Mój ogród – http://moj-ogrod.com.pl/kosiarka-reczna-czy-elektryczna/ gdzie jest wiele fajnych inspiracji, nie tylko do dużego ogrodu! Ba nawet znalazłam tam kosiarkę!
  Pozdrawiam serdecznie!

 5. Ilość roślin robi wrażenie, sporo udało się pomieścić. Jesteś przykładem, że bez domu z dużym ogrodem, też da się stworzyć miejsce dla roślin i dobrze o nie zadbać. Pozdrawiam

 6. I love your balcony, so beautiful with all those plants

Zostaw Komentarz