Odmiany pomidorów w sezonie 2014

wpis w: blog, Sezon 2014 | 4

LIN_2468

W końcu udało mi się zebrać wszystko do kupy i napisać wam trochę o pomidorach, które gościły w moim Balkonowym Ogródku ubiegłego lata :).

Rozczarował mnie Reisetomate, ale do końca nie poznałam jego możliwości, bo nasionka trafiły do mnie dość późno i nie był w stanie „rozwinąć skrzydeł” przed nadejściem jesieni.

Miałam również siewkę jakiejś odmiany pomidora czarnego, ale niestety nie zdążył u mnie wybarwić owoców na krzaku. Przetrzymałam je zerwane w domu i cóż, nie smakował mi.

Ale przejdźmy do rzeczy.

W sezonie 2014 miałam u siebie 9 odmian. Jeden krzaczek Koralika zakupiłam bodajże w Leroy Merlin, reszta została wyhodowana przeze mnie od nasion.

 

1. Koralik

LIN_2457

To chyba mój ulubiony pomidor pod względem smaku. W tym roku miałam 2 krzaczki, w zeszłym jeden. Owoce delikatne, nie gorzkie, miękka skórka. Mocno się rozkrzewia. W jednej donicy 10L miałam chyba 7 palików, aby go okiełznać ;). Przez to owoce, które rosły „w środku” krzaka miały mniejszy dostęp do słońca. Bardzo małe owoce o średnicy 1-2cm.

 

2. Bawole Serce

bawole

Nasiona wydłubałam z pomidorów, które kupujemy z rodziną na wsi od kilku lat. Dla mnie to najsmaczniejszy pomidor, jaki mogę sobie wymarzyć. Trochę bałam się tego eksperymentu, bo u właściciela hodowany był w szklarni, ale posadziłam go w 10L donicy i to był strzał w dziesiątkę – rósł bez problemu do 2 metrów, musiałam prowadzić go na 2-3 pędy, żeby doczekać się dużych owoców. Warto też zerwać pierwszą gałąź z kwiatami, aby doczekać się większych pomidorów. Największy owoc miał ok. 750g :).

 

3. Ola Polka

LIN_2454

Pomidor z typu „ziemniaczanych”. Miał zupełnie inne liście – kruche, łatwo łamliwe. Owoce do 4cm, kuliste i żółte. Wysokość do około 120cm, samokończący, ale lepiej prowadzić go tak, aby był niższy i bardziej zwarty. Prowadziłam w donicy 10L. Owoce były najsmaczniejsze, kiedy mocno dojrzały. Bardzo mi smakował :).

 

4. Pendulina Red

LIN_2455

Ten pomidor zdecydowanie lepiej czuł się w zwykłej 40cm skrzynce balkonowej (2 sztuki), niż w 16L donicy (też 2 sztuki). Łodygi lekko zwisające, niezbyt długie, obsypane naprawdę dużą ilością większych owoców, które miały charakterystyczny czubek. Skórka lekko twardawa. Można go puścić na żywioł i nie obcinać „wilków”. Zaprawiłam 2 słoiki z czosnkiem i cebulą – genialna sprawa do sosu na pizzę :).

 

5. Garten Pearle

LIN_2458

Pomidor o „zwięzłej” budowie, niekoniecznie wymaga palików, bowiem dorasta do 70cm. Pomidorki małe, różowo-łososiowe, o miękkiej skórce i masie 8g. Całkiem smaczne. Nie obcinać wilków, chyba że robi się zbyt ciasno. U mnie 1 krzaczek poradził sobie lepiej w 8L pojemniku niż 1 w 10L czy 2 w 16L.

 

6. Reisetomate

resise

Pomidor bardzo wysoki (u mnie dorastał do 3m), gruntowy, którego owoce przypominają wyglądem mózg :P – połączone grono małych owoców w jeden. Mało odporny na chorobę oraz mączliki (białe muszki), które z wszystkich sadzonek na moim balkonie zaatakowały tylko jego. Owoce w smaku bez szału. Musiałam dokupić mu 2,5m grubą tyczkę. U mnie w donicy 10L.

 

7. Maskotka

LIN_2456

Maskotka to pomidor samokończący, wiotkołodygowy. Prowadzić na kilka pędów, krzaczy się i pokłada na ziemi więc nie trzeba go palikować. Bardzo plenny, wydaje mnóstwo owoców o średnicy 2-4cm. U mnie wyrósł do 40cm, najlepiej czuł się w donicy 10L. Owoce w smaku bez szału, raczej „zawsze był” pod ręką do sałatki.

 

8. Megagroniasty

LIN_7261

Nasiona wysiałam dopiero w czerwcu. Ten pomidor zdecydowanie zostanie na liście moich balkonowych „chciejstw”. Owoce smaczne, skórka twardawa ale ilość owoców po prostu przytłacza :). Grona z ogromną ilością kwiatów, mocno rozbudowane, wymagają podpory. Niby rośnie do 130cm, ale u mnie wybujał na 2m. Owoce po zebraniu przechowywałam dłuuugi czas. Późno kwitnie. Prowadzić na jeden pęd i 2-3 grona w gruncie, w 16L doniczce puściłam go na dwa pędy, ale więcej gron.

 

I to by było na tyle :). Zapraszam niedługo na kolejny post o moich planach na sezon 2015! :)

 

Na koniec jeszcze porównanie wielkości niektórych pomidorów :).

LIN_2451

 

4 Odpowiedzi

  1. Dzień dobry,
    bardzo ładne zbiory! Ja działam trochę większa skalę :-) Mieszkam na parterze i część ogródku, w sumie to całość praktycznie przerobiłam na owocwo-warzywny ogródek :-) Ponadto czytałam trochę o hamakach tutaj http://www.twojdekorator.com.pl/hamaki-do-domu-i-do-ogrodu/. Teraz mogę i podziwiać swoje okazy i odpoczywać :-)

    Pozdrawiam ;*

  2. Many thx for sharing this, the color is so beautiful

  3. mam pytanie gdzie mozna dostac kupic nasona megagroniastego

    • Niestety nie jest dostępny w sprzedaży. Można go dostać od jakiejś dobrej duszy ale generalnie jest to pomidor krzyżówka Kozuli z forumogrodnicze.info

Zostaw Komentarz