Balkonowy ogródek 2014 czas zacząć! :)

wpis w: blog, Sezon 2014 | 5

LIN_2797

Stało się! Doczekałam się w końcu marca i już 8.03 wysiałam pierwsze roślinki. Na sam początek poszły 4 rodzaje pomidorów, 2 gatunki papryki, próbna lawenda, rzodkiewka, różne sałaty i bazylia cytrynowa.

Jeśli chodzi o pomidorki – wysiałam żółty pomidor gruntowy drobnoowocowy, gruntową karłowatą Maskotkę, nasionka z zeszłorocznych pomidorków koktajlowych od teściowej (wybrałam krzaczki, które miały najsmaczniejsze owoce) oraz pomidor bawole serce, również z własnych nasion. Ten ostatni jest eksperymentem, bo to typowy pomidor gruntowy – wysoki, który dobrze czuje się w szklarni :). Ale kto nie próbuje, ten nie je własnych pomidorów! :P

LIN_3615

8 dniowy pomidor bawole serce

Dokładnie tydzień po wysiewach w moich dwóch szklarenkach widać wykiełkowaną bazylię i duże już siewki pomidora bawole serce. Niestety jak na razie żaden z 3 pozostałych gatunków nie wykiełkował :(. Co prawda mogę czekać do 14 dni, ale zaczynam się trochę martwić.

Papryczka ostra – 8 dzień

Do torfowych doniczek wsadziłam po 5 nasionek papryki ostrej i papryki karłowatej o owocach w kształcie dzwonków. Przed wsadzeniem do ziemi nasionka namoczyłam przez 24 godziny w letniej wodzie. Minęło 8 dni i wykiełkowało tylko jedno – papryka ostra. Prewencyjnie włożyłam jeszcze po 2 nasionka tych papryk do kubeczków z mokrą watą  i korzonek wypuściło tylko jedno – również papryka ostra.
Zastanawiam się, czy nie mam trefnych nasion :(. Jutro dołożę większą ilość na watę i wsadzę w ziemię, kiedy tylko pojawią się jakieś ogonki. Kontrolowana uprawa ;).

LIN_2757Bazylia cytrynowa, dzień 3

Bazylia cytrynowa bardzo szybko reaguje z wodą :). Cztery dni po wysianiu na ziemię wypuściła liścienie :).

LIN_2872

Rzodkiewkę wsadziłam w standardową skrzynkę balkonową, wypełnioną po brzegi ziemią. Sadziłam już docelowo – czyli jedno ziarenko co ok 5cm. Do dzisiaj nie pojawiła się żadna siewka, ale wyszłam z założenia, że w zeszłym roku te same nasiona rosły jak głupie, więc i w tym powinny. Rzodkiewka stoi od dwóch dni na dworze pod folią w balkonowej szklarni i ani myśli wychodzić. W razie czego poświęcę jeden pojemnik w domu i dosieję jej gęsto na siewki. Potem przepikuję.

LIN_3712Mieszanka sałat na cięte listki, dzień 4

Przedwczoraj natomiast wysiewałam ponownie sałaty. Pierwsza część – wysiana 12.03 i wykiełkowana mieszanka sałat na cięte listki, mieszka już na balkonie w szklarence. Natomiast do domowej pseudoszklarenki wysiałam: sałatę siewną na cięte listki i sałatę na cięte listki (obie firmy PlantiCo, ale w innych opakowaniach), sałatę liściową karbowaną (tworzy lekkie główki) i sałatę liściową Lollo Bionda. Nasionka przysypałam lekko ziemią, już wychodzą :).

Jeśli chodzi o balkonowy ogródek to postanowiłam nie wywalać na razie starej szafki bo jest to najwyższy punkt na moim balkonie. Dół okupuje przeważnie worek z ziemią, wyżej narzędzia ogrodowe i rośliny. Z racji, że mam balkon wysłonięty technorattanem to na wysokości około metra jest dość ciemno. Zatem powierzchnie powyżej barierki się przydadzą :).

LIN_2869

Zawitała do mnie w końcu balkonowa mini szklarenka. Polowałam na taką z 4 poziomami ale zniknęła w internetach :). Jak będzie trzeba dokupię kilka rurek i dorobię poziom. Na razie dobrze się sprawdza, chroni roślinki przed wiatrem i deszczem, podnosi lekko temperaturę w środku i zapewnia im najwięcej światła ile mogą naturalnie w tej chwili dostać. Zdjęłam również kawałek technorattanu i osłoniłam to miejsce matą bambusową, aby roślinki na niższych poziomach szklarni miały dostęp do światła. Mieszkam na parterze i mam koty, więc obawiałam się trochę takiego rozwiązania, ale poczekamy i zobaczymy ;).

LIN_2875

Zakupione zostały również białe kwadratowe doniczki z podstawkami (takie trochę w szwedzkim stylu), do których wzdychałam od dłuższego czasu, 50L ziemi uniwersalnej i nawadniacze z wężykami. Ciekawa jestem jak się sprawdzą, bo w zeszłym roku takie nakręcane na butelki spowodowały tylko rozlew wody po całym balkonie :P.

LIN_2866

Z Auchan wróciłam również z kilkoma paczuszkami z nasionami na które polowałam od jakiegoś czasu, szczególnie te firmy Vilmorin. Firma ta ma bardzo fajnie opisane paczki – jak wysiewać, na jaką głębokość itp. Coś, czego często brakuje na etykietach innych firm :) .

LIN_3583

Rozmaryn lekarski (Eden), Japońska pietruszka (Eden), poziomka Rugia (Eden), Stewia (Vilmorin), truskawka Temptation (Vilmorin), japońska mieszanka ziół (Vilmorin) i różowa kompozycja kwiatów (Vilmorin).

LIN_3578

Do domu przygarnęłam również 2 malutkie bratki, które wsadzę w jedną większą donicę. Uwielbiam te kwiatki, uwielbiam na nie patrzeć plus widzę dla nich zastosowanie w kuchni :).

LIN_3560

W Auchan kupiłam również sałatę – jak się potem okazało była razem z doniczką, więc spędzi z nami trochę więcej czasu. A jak zabójczo wygląda w kuchni! :)

5 Odpowiedzi

 1. Ambitne plany jak na jeden balkon współdzielony z kotami. Trzymam kciuki za powodzenie upraw!
  Zainspirowana ogrodnictwem balkonowym nabrałam ochoty na wyhodowanie papryki w doniczkach, bo w szklarni zabraknie na nią miejsca.

  • Koty udało mi się na szczęście trochę wyedukować a na razie nie zostawiamy ich samych na balkonie na zbyt długo. Szczególnie, że młodszy lubi wspinaczki po siatce, która na samej górze nie jest zabezpieczona ;).
   W tym roku wykorzystuję więcej miejsca bo szafeczka więcej, wiszące doniczki i jak mąż w końcu wyprostuje mocno opadający parapet to zyskam dodatkowe 2m na doniczki :).
   Życzę powodzenia w hodowaniu papryczek w doniczkach! Ponoć łatwo, ja w tym roku po raz pierwszy próbuję :).

 2. Ja już też wysiałem pierwsze roślinki; marzą mi się jeszcze pomidorki koktajlowe. Muszę zakupić nasiona i do dzieła; nie wiem tylko jakie odmiany zakupić. Na balkon nadają się raczej odmiany niskie. Czy możesz coś polecić? Interesują mnie odmiany obficie owocujące, które nie maja zbyt wygórowanych wymagań :-). Mój balkon jest bardzo słoneczny (wystawa południowa)… słońce przygrzewa jak w Egipcie… pod warunkiem, że świeci :-)
  Ciekawy blog!
  Pozdrawiam z Opolszczyzny

  • Jeśli chodzi o uprawę balkonową, to najczęściej wspomina się o pomidorach Balkoni Red, karłowej Ola Polka i karłowatej Maskotce .
   Ja w tym roku mam jeszcze takie żółte gruntowe drobnoowocowe z firmy PlantiCo oraz poluję na nasiona Garden pearle (lub Garten Pearle, są różne nazwy – Perła Ogrodu). Perła jest ponoć wybitna, dużo owoców, smaczna, krzaczki kompaktowe :).
   W zeszłym roku miałam tez kilka krzaczków pomidorów koktajlowych wysokich – wyrosły do samego sufitu i urwałam im pędy, aby dalej nie rosły. Były przywiązane do linek na pranie. Jeśli ma się miejsce to można i tak się bawić :). W tym roku planuję niższe, bo generalnie zielone części pomidora są trujące dla kotów a ja mam dwa, więc chce takie, które mogę zawiesić w doniczce lub postawić na podwyższeniu.

   Wklejam jeszcze pomidory podzielone odmianami pod względem wielkości docelowej donicy. Oczywiście te w mniejszej są karłowate i bardziej balkonowe ;).
   15l: Sława Nadrenii, Orange Banana, Red Star, Alpen Swiss, K14, Blue Fruit.
   10l: Stupice, Green Sausage, Cream Sausage, Orange Banana, Pendulina Orange, Tumbling Tom Red, Garden Pearl.

   A jeśli chodzi o wymagania – warto sprawdzić, co lubi konkretny gatunek, ale w sumie można też je traktować podobnie ;). W zeszłym roku miałam kilka odmian i wszystkie tak samo traktowałam. Podlewałam co jakiś czas nawozem Biohummus (bardziej naturalny niż np Florowit) i było wszystko w porządku.

Zostaw Komentarz