Jak bezpiecznie przesadzić pomidory

wpis w: blog, jak wysiewać, porady | 2

Ze względu na to, że dostałam już kilka pytań od was, jak najbezpieczniej przepikować pomidory, postanowiłam poświęcić temu zagadnieniu osobny post. Metod przesadzania jest kilka, opiszę tę, która u mnie sprawdza się najlepiej. Metoda ta jest również dobra w przypadku papryk oraz innych podobnych roślin doniczkowych.

DSC_7336

1. Przygotowujemy pojemniki.

Kiedy nasze rośliny urosną już na tyle, że będą wymagały przesadzenia, najpierw przygotujmy pojemniki. Ja swoje pomidory przesadzam do pojemników po śmietanie 0,5l lub przeźroczystych kubków do piwa, które można kupić w większych supermarketach. W zależności od rozmiaru sadzonki wybieram te o pojemności 0,3 litra lub 0,5.

Plusem opakowań po śmietanie czy jogurtach jest to, że możemy je magazynować przez okrągły rok, nie wydając na nie dodatkowo pieniędzy, oraz fakt, że są nieprzeźroczyste i ziemia dłużej będzie w nich wilgotna. Natomiast plusem pojemników przeźroczystych jest to, że widzimy stan bryły korzeniowej oraz stopień podlania wodą. Jeśli korzenie są widoczne w dużej ilości oznacza to, że najwyższy czas przesadzić roślinę.

Koniecznością jest wykonanie otworów odpływowych w pojemnikach. Możemy to zrobić na zimno przy pomocy ostrego narzędzia (nóż, gwóźdź) lub na ciepło, podgrzewając na kuchence np śrubokręt.

 

DSC_7337

2. Oznaczamy pojemniki

Starajcie się zawsze podpisać, jaka roślina znajdzie się w danym pojemniku. Pozwoli to na późniejsze uniknięcie błędów, a o nie nietrudno :)

 

DSC_7347

3. Pierwsza dawka ziemi na dno

Musimy dostosować ilość ziemi do wysokości naszej rośliny. Jeśli pomidor jest bardzo wyciągnięty, nie sypiemy ziemi na dno, kładziemy ją bokiem i staramy się przykryć ziemią jak najwięcej dostępnej łodygi. W miejscu pokrytym ziemią pomidor wykształci nowe korzonki, które wspomogą roślinę.

 

DSC_7348 DSC_7351DSC_7358

4. Wyjmowanie sadzonki z wielodoniczki lub mniejszego pojemnika

Robimy to ostrożnie. Przydatne będą narzędzia przeznaczone do tego celu (na zdjęciu, do kupienia np w Obi) lub zwyczajna płaska łyżka. Delikatnie oddzielamy ziemię od pojemnika z czterech stron i podważamy całą bryłę korzeniową do góry. Warto delikatnie przesuszyć ziemię, wtedy wyjmowanie będzie łatwiejsze.

 

DSC_7356

5. Przenoszenie rośliny

Łapiemy zawsze delikatnie za łodygę blisko korzeni, nigdy za czubek rośliny czy listki, które w tej fazie są jeszcze bardzo delikatne. Bezpiecznie jest też złapać za bryłę korzeniową, jeśli jest odpowiednio zwarta.

 

DSC_7364 DSC_7369

6. Umieszczamy w pojemniku

Wkładamy pomidora do pojemniczka i zasypujemy ostrożnie ziemią. Kilka razy delikatnie stukamy pojemnikiem w podłoże, aby ziemia się dobrze ułożyła. Obejmujemy dwoma palcami łodygę i delikatnie ugniatamy ziemię na tyle, aby roślina była stabilna, jednak nie robimy tego zbyt mocno.

Na koniec podlewamy i uważamy, aby kubek nie stał w wodzie.

 

DSC_7370

 

Warto pojemniki umieścić w przeźroczystym opakowaniu (np. z Ikea) lub skrzynce (darmowe z Lidla :D), aby łatwo je było przenosić na balkon, podczas hartowania. Zajmują tak zdecydowanie mniej miejsca.

 

Przesadzanie sadzonki do donicy docelowej.

tutaj robimy podobnie jak w opisie wyżej, z tą tylko różnicą, że na dnie donicy docelowej umieszczamy warstwę drenażową (np. keramzyt, drobne kamyczki) oraz nawóz, jeśli jest potrzebny. Roślinę zasypujemy ziemią tak, aby pierwsze od dołu liście były blisko ziemi, ale jej nie dotykały. Pozwoli to uniknąć potencjalnej choroby, gdyż pomidory bardzo nie lubią zalewania wodą liści.
Mam nadzieję, że taki opis się przyda. W razie pytań piszcie :)

 

2 Odpowiedzi

  1. Dzień dobry, czekałam na nowy wpis Pani odnośnie pomidorów i balkonu..chętnie czytam porady. Też rosną u mnie na parapetach sadzonki pomidorów- tych, które Pani poleciła..Dodatkowo dostała od koleżanki kilka większych sadzonek pomidorów i nie wiem, dlaczego żółkną im liście od dołu- te najstarsze łodyżki z liściami?

  2. Cześć, ale super porada! Chciałam zapytać, jak Ci się sprawdziły wiadra OBI 10l do uprawy pomidorków koktajlowych? Mam Maskotkę, Koralika i Olę Polkę (niestety gapa ze mnie, bo nie podpisałam sadzonek), które na razie posadziłam w różnych doniczkach, czasem po kilka sztuk.

    Drugie pytanie: jak delikatnie rozsadzać większe krzaki pomidorków (tzn. 12-15 cm), które rosną po 5-6 sztuk w doniczce balkonowej?
    Pozdrawiam Cię serdecznie!

Zostaw Komentarz