Jak uprawiać storczyki. Phalaenopsis od kuchni.

LIN_2227

Zakochałam się w storczykach w momencie, kiedy pierwszy z nich trafił do mojego domu. Było to w zeszłym roku, w pierwszą rocznicę mojego ślubu. Ale storczyk niestety nie był prezentem od męża ;).
Mówi się, że storczyki to najprostsze jak i najtrudniejsze w uprawie kwiaty. Zgodzę się z tym twierdzeniem :).

Storczyk „podstawowy”
Storczyki to jedne z najdłużej kwitnących roślin doniczkowych. Cieszą nasze oczy wieloma odmianami, które mają różne wymagania co do podłoża, podlewania, temperatury czy wilgotności powietrza. Najbardziej dostępnym w naszych sklepach rodzajem storczyków jest Phalaenopsis, który pochodzi z południowej Azji. Jest to kwiat o zróżnicowanej wielkości kwiatów (od 1cm do 15cm) i liści, dostępny również w formie miniaturek. Preferuje on ciepły i wilgotny klimat.

Podlewanie
Tutaj szkół jest kilka. Sposób jaki wybierzemy zależy od nas oraz oczywiście od storczyka, bo przecież zareagować może różnie :)
1) Moczenie – do naczynia nalewamy wodę i wstawiamy w nią storczyka wraz z osłonką, w której rośnie. Najlepiej nie polewać go „od góry”, bo różne osady z wody mogą zgromadzić się na powierzchni wystających korzeni. Roślinę moczymy przez 15 minut do pół godziny. Po wyjęciu z wody najlepiej odstawić doniczkę na sito, aby nadmiar wody mógł spłynąć a dopiero potem wstawiamy je do osłonki.
2) Przelewanie – przelewamy obficie wodę przez doniczkę, pozwalając na to, aby jej nadmiar odciekł przed odstawieniem storczyka na stałe miejsce.

Storczyka nie wolno przelać, nie możemy zamoczyć stożka wzrostu, bowiem grozi to zgniciem rośliny. Nie możemy również pozwolić, aby pozostawał w mokrym, nasiąkniętym podłożu przez dłuższy okres czasu.
Podlewamy roślinę czystą, najlepiej odstaną (przez noc) wodą. W zależności od wilgotności powietrza i warunków w naszym mieszkaniu, możemy podlewać storczyki co 3 dni, co tydzień lub nawet co dwa tygodnie.
Storczyk wymaga podlania, kiedy jego podłoże wyschło. Łatwo to sprawdzić, patrząc na jego korzenie (wewnątrz doniczki). Czas na podlanie nastąpi wtedy, kiedy korzenie zrobią się koloru srebrzystego i gdy zniknie wszelka „rosa” na ściankach przeźroczystego pojemnika.  Korzenie po podlaniu robią się mięsiste i zielone. Najlepiej podlewać Phalka rano.

LIN_8630

Stanowisko
Storczyki z rodzaju Phalaenopsis lubią stanowisko słoneczne. Najchętniej stoją na parapetach wschodnich, zachodnich i południowych (aczkolwiek tu trzeba uważać na poparzenia słoneczne w okresie letnim). Na północy dociera do nich za mało światła słonecznego.

Ustawienie względem światła
Postarajmy się ustawić storczyka tak, aby więcej go nie przestawiać czy nie okręcać, bowiem Phalaenopsisy źle znoszą zmianę miejsca, czy nawet obrócenie względem źródła światła. Może to powodować długie przerwy w kwitnieniu, bowiem zamiast kwitnąć, roślina będzie się skupiała na zwracaniu swoich liści w stronę słońca. Taka przerwa może trwać nawet do pół roku.

Temperatura
Lubią temperaturę umiarkowaną, stałą. W naszym klimacie jest to temperatura, która zwykle panuje w naszych mieszkaniach. Idealną temperaturą w dzień dla Phalaenopsisa jest 20-25 stopni Celsiusza, a w nocy 16-18. Zdrowe okazy radzą sobie również z temperaturami lekko niższymi (np. 14 stopni), czy wyższymi, jak np 33 stopnie. Jednak do właściwego rozwoju i kwitnienia potrzebują temperatury w podanych wyżej zakresach.

Wilgotność
Zbyt mała wilgotność powietrza w pomieszczeniu to największy zabójca młodych pączków i rozwiniętych kwiatów. Wilgotność idealna to wartość pomiędzy 50% a 80% w temperaturze pokojowej. Jej wartość łatwo sprawdzić przy pomocy higrometru, który możemy zakupić pojedynczo lub wbudowany na przykład w stację pogodową, która pokazuje nam również temperaturę.
Storczyki lubią ruch powietrza, jednak bez przeciągów. Zimą nie otwierajmy okien przy których stoją rośliny, bo zimno może je po prostu zabić, a latem jeśli jest ciepło, okno może pozostawać uchylone. Taki zabieg wpłynie również korzystnie na nasze storczyki, bowiem podniesie różnicę temperatur między dniem a nocą. A to wpłynie bezpośrednio na ich kwitnienie.
Kiedy jednak wilgotność w naszym domu jest zbyt niska, możemy ją podnieść na kilka sposobów. Najłatwiej powiesić na kaloryferze (jeśli storczyki stoją na parapecie nad nim) nawilżacz powietrza lub położyć mokry ręcznik. Można również zaopatrzyć się w elektryczny nawilżacz powietrza, albo postawić doniczki ze storczykami na tackach (np takich pod pojemniki balkonowe) z wodą lub zasypanych mokrym keramzytem. Pamiętać jednak trzeba, żeby korzenie czy liście nie stykały się bezpośrednio z wodą. Dlatego też używamy podstawek, które wystają poza poziom wody i dopiero na nich ustawiamy storczyki, albo władamy je w osłonkę/doniczkę, która nie ma otworów na odpływ wody.

LIN_8658

Nawożenie
Storczykom warto dostarczać składniki pokarmowe, bowiem szybko rosną. W sprzedaży dostępne są różne nawozy dla storczyków. Możemy znaleźć takie w formie pałeczek wciskanych w podłoże, albo w formie płynnej. Polecam te drugie, ponieważ pigułka z koncentracją nawozu nie może dobrze rozpuścić się w podłożu do storczyków. Jeśli chodzi o formę płynną, to dobrze kupić nawóz na przykład firmy Agrecol czy Florovit. Chociaż najlepsze są nawozy organiczne typu biohumus, które nie zasalają podłoża.
Nawozy stosuje się w określonych na opakowaniu dawkach (lub odrobinę mniejszych) raz w tygodniu lub rzadziej w miesiącach od kwietnia do października. W okresie zimowym zaleca się zmniejszyć dawkę do 1 w miesiącu, albo w ogóle.
Dla osób mieszkających za miastem polecam również deszczówkę, która bardzo dobrze działa na storczyki, jeśli nie jest zanieczyszczona np spalinami czy osadami z dachów. Dobrze sprawdza się również roztopiony, czysty śnieg :).

Przesadzanie
Storczyki rosną szybko, więc jeśli posiadamy takiego, który „wyłazi” nam z doniczki (i nie są to korzenie powietrzne), warto przesadzić go do większej doniczki. Zaleca się równierz przesadzanie wszystkich storczyków raz na rok w nowe podłoże.
I jeszcze jedno: po przesadzeniu storczyka trzeba odczekać 7-10 dni aby móc go podlać.

Podłoże
Podłoże dla storczyka powinno być lekkie, przepuszczające powietrze do dolnych  korzeni. Musi również szybko wysychać, nie może utrzymywać wilgoci na długo, gdyż spowoduje zapleśnienie lub zgnicie korzeni. Na dnie doniczki powinniśmy umieścić warstwę drenażową (np. z keramzytu).
Podłoże możemy wymieszać sami z dostępnych w sklepach składników, czyli: łupin orzecha kokosowego, kory sosnowej, keramzytu, węgla drzewnego, mchu torfowca (sphagnum), włókien kokosowych, łupin cedrowca, perlitu, styropianu, liści bukowych, kawałki korka i innych.
Jednak dla typowych hybryd, które najczęściej okupują nasze parapety lepiej jest zakupić już gotowe podłoże.

Podłoże dla storczyka miniaturki
Z miniaturkami jest trochę inaczej. Najczęściej kupujemy je rosnące w sphagnum, czyli w podłożu torfowym z domieszką mchu. Możemy je przesadzić do drobniejszego podłoża do storczyków, ale nie musimy. Mech trzyma wilgoć dłużej, dlatego podlewamy takiego storczyka rzadziej i uważamy, aby go nie przelać, bo może pojawić się pleśń czy zgniłe korzenie.

3

Kiedy kwiaty opadną
Wiele publikacji radzi, aby po opadnięciu kwiatów uciąć pęd kwiatowy nad trzecim oczkiem od dołu. Jednak lepiej go nie odcinać, bowiem zawiera w sobie wiele substancji odżywczych. Jeśli roślina będzie chciała, sama go zasuszy a wtedy na pewno możemy go odciąć. Jednak zawsze jest szansa na to, że ze zdrowego pędu po opadnięciu kwiatów wyrośnie jakieś odbicie z oczka, lub storczyk postanowi pęd po prostu przedłużyć i dalej kwitnąć, lub zacznie się rozmnażać poprzez utworzenie keiki.
Jeśli roślina zasuszy tylko część pędu, obetnijmy go tak, aby pozostawić ok 1cm suchego pędu.

Doniczki, osłonki i inne pojemniki
Storczyka nigdy nie możemy wkładać do wazonu, osłonki czy innego pojemnika, który nie ma odpływu wody. Trzeba umieścić go wpierw w specjalnej doniczce do storczyka (przeźroczysta, plastikowa z dużą ilością dziurek odpływowych, czasami także z podwyższanym dnem) a dopiero później w osłonce. Osłonki to pojemniki, wyglądające jak doniczki, jednak często posiadają podwyższone dno, aby zapobiec ewentualnemu zalaniu dolnych korzeni storczyka.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów osłonek: plastikowe, ceramiczne lub szklane. Różnią się one ceną, wagą i kolorami.
Storczyki lubią przeźroczyste osłonki (bo wtedy do ich korzeni dociera światło), ale nie musimy w związku z tym rezygnować z fantazyjnie malowanych doniczek.
Od siebie dodam, że im wyższy storczyk, tym lepiej umieścić go w cięższej doniczce, bowiem wtedy jest mniejsza szansa, że nam się przewróci, kiedy ktoś przez przypadek zahaczy o pęd kwiatowy.

 

Są to główne zasady, które warto mieć na uwadze, kiedy trzymamy storczyka z rodzaju Phalaenopsis w domu. Oczywiście zdarzają się wyjątki, bo znam ludzi, którzy posadzili swoje storczyki w… ziemi i rosną im bez problemu. Inni hodują je w kamykach czy keramzycie i nic się złego nie dzieje. Jeszcze inni trzymają rośliny ciągle zamoczone w wodzie. Ale to wszystko są wyjątki i nie radziłabym eksperymentować na kwiatach, za które zapłaciliśmy np. ponad 100zł :).

Opracowanie na podstawie różnych publikacji dostępnych w internecie, w książkach oraz wynikające z doświadczenia mojego i starszych hodowców :).

12 Odpowiedzi

  1. Wow, tha’s amazing! this kind of flower is very beautiful but hard to care of

  2. Fajny artykuł :)

  3. Z przyjemnością przeczytałam Pani artykuł. Choć już dużo wiem o phalaenopsisach i mam ich sporą kolekcję, jednak warto skorzystać z porad innych :-)

  4. Witam. Przypadkowo trafiłam na Pani stronę, podczas wyszukiwania różnych publikacji na temat storczyków. I choć tak jak napisała „majka” też dużo już o nich wiem, to z przyjemnością przeczytałam Pani porady :-) Pozdrawiam serdecznie, Mariola :-)

  5. Bardzo fajne porady! Moja mama jest wielką miłośniczką storczyków i ja mam to po niej, z tego co naliczyłam ma ich 17, sama je przesadza i z odnóżek rosną kolejne. W tym momencie kwitnie około 9 storczyków. Jesli chodzi o podlewanie to je moczy. Na kwiaty ma osłonkę plastikową i wkłada ją w betonowe doniczki, które gdzieś zamówiła przez internet chyba na Ilikebeton czy jakoś podobnie. Doniczki fajne kontrastują z fioletowymi kwiatami. Oczywiście odżywki też stosuje, ma taką w fioletowej butelce. W kwestii pielęgnacji tych kwiatów trzeba uważać na temperaturę, bo można je zmrozić i odpowiednie naświetlenie. Kiedyś też słyszałam, że storczyki nie lubią się z owocami, szczególnie jabłka na nie bardzo źle wpływają.

  6. Witam mam pytanie, 2lata temu kupilam dwie miniaturki i jak kwiaty opadły to ani razu mi nie kwitły ale za to liście im rosną jaka moze byc przyczyna ze nie kwitną. Pozdrawiam

  7. Właśnie ostatnio dostałam na urodziny storczyka, przepiękny kwiat :)

  8. ja również zakochałam się w storczykach jakiś rok temu, odkąd ocaliłam takie wyrzucone z jakiegoś marketu budowlanego na śmietnik, a odwdzięczyły się pięknymi kwiatami po kilku miesiącach. Teraz powiększam moją kolekcję ;)

  9. Witam, bardzo przyjemnie czytało się Pani artykuł o storczykach. W końcu ktoś w prosty, dokładny sposób opisał pielęgnację i uprawę tych pięknych kwiatów. Ja również mam kilka phalenopsisów w domu, więc dziękuję za cenne porady i pozdrawiam😊

Zostaw Komentarz