Jak oddzielić Keiki od storczyka

wpis w: blog, porady, storczyki | 19

LIN_7990

Czym jest keiki?

Keiki („dziecko” w języku hawajskim) jest to młoda roślina wyrastająca na pędzie kwiatowym lub bezpośrednio na bulwie. Dzięki temu otrzymujemy młodą „kopię” rośliny macierzystej.

 

Różnica między Keiki a Basal keiki?

Basal keiki wyrasta z podstawy storczyka bezpośrednio na bulwie, natomiast keiki tworzy się na jednym z węzłów na pędzie kwiatowym.

 

Kiedy obcinać?

Keiki, które znajduje się na pędzie kwiatowym odcinamy w momencie, kiedy posiada już minimum 3 własne korzenie o długości około 5cm. Jeśli zrobimy to wcześniej, może okazać się, że młoda roślina nie dorosła jeszcze do samodzielnego życia.

 

Jak obcinać?

Przy keiki, które znajduje się na pędzie kwiatowym odcinamy stary pęd na którym się znajduje i zostawiamy około centymetra do dwóch z każdej strony. Będzie pomocny w momencie osadzania młodego storczyka w podłożu.
Z Basal keiki musimy być niestety bardziej ostrożni. Trzeba odplątać korzenie starej rośliny od nowej, dobrze przyjrzeć się, jak rośliny są połączone i znaleźć odpowiednie miejsce w które wkładamy np twardą szpatułkę lub koniec mało ostrego noża. Następnie delikatnym ruchem starać się powiększać przestrzeń między obiema roślinami, aż młoda zostanie oddzielona.

LIN_7098Dwa Basal keiki wyrastające ze storczyka z zalanym stożkiem wzrostu.

 

LIN_7994

A na koniec zapraszam was na post mówiący o tym, dlaczego nie warto obcinać pędów po przekwitnięciu :).

 

 

19 Odpowiedzi

 1. Jestem przerażona wizją obcinania czegokolwiek w moim storczyku tym bardziej, że dopiero co wyrosły mu nowe gałązki u góry.. mam dwie lewe ręce do kwiatów i jeśli pojawi się na nim chociażby mały pędzik lub kwiatuszek to jest to dla mnie ogromny sukces. Swoją drogą jest mi przykro, że nie umiem zadbać o kwiaty.. :(

  • Spokojnie! Wszystko przychodzi z czasem :). A storczyki są dość wytrzymałe, wbrew wszelkim opiniom. Mi kiedyś wszystkie kwiaty padały ;).

 2. Witam.
  Mam problem z moimi storczykami od dluzszegi czasu posiadaja keiki ktore nie posiadaja korzeni. Mam wrazenie ze mocno oslabia to rosline. Moje pytanie czy da sie przyspieszyc wypuszczenie korzeni?

  • Wydaje mi się, że jedyne co można zrobić to dbać o to, aby roślina miała odpowiednią ilość wody i nie stała w miejscu za bardzo nasłonecznionym. Miałam kiedyś storczyka, który właśnie stał w takim „kiepskim” miejscu i mimo wypuszczenia keiki, nie udało się go uratować, korzonków tez nie było.

 3. Witam, Proszę o poradę – do jakiej wielkości doniczki należy wsadzić keiki? Przeszukałam internet, ale jedyne co znalazłam to informacja, że do doniczki „pozwalającej na 12 miesięcy wzrostu”… To znaczy do jakiej? Czy mogę wsadzić do takiej w jakiej są dorosłe storczyki, powiedzmy 12 cm? Czy musi być mniejsza? Dodam, że keiki już są duże, mają po kilka listków i kilka korzonków dłuższych niż 5 cm (jeden z nich wypuścił nawet pędy kwiatowe) :-).

  • Ja takie najmniejsze keiki wsadzam do najmniejszej doniczki, jaką można dostac w sklepach do storczyków. Często są w nich sprzedawane też storczyki miniaturki.
   Jeśli chodzi o wielkość to obstawiam, że jest tak samo jak z innymi roślinami – młodą roślinę wsadzamy w mniejszą doniczkę, aby system korzeniowy mógł się odpowiednio wykształcić oraz „blokada” korzeni jest sygnałem dla rośliny, aby wytwarzała liście. Dodatkowo na zdrowy rozsądek – jeśli wsadzimy keiki do dużej doniczki, to korzenie mogą nam się rozrosnąć „na prosto” w różnych kierunkach, wtedy wsadzenie storczyka do mniejszej oznaczałoby połamanie korzeni. Mam w kolekcji storczyka miniaturkę który jest posadzony wraz z własnym keiki w „normalnej” wielkości doniczce dla storczyków :). Od ponad dwóch lat nie było ani jednego pędu, liście bardzo rzadko wychodzą więc może to być właśnie sygnał, że mniejsza doniczka sprawdziłaby się lepiej :)

 4. Dziękuję za odpowiedź :-) jeszcze nie oddzieliłam keiki, mam ich 3 sztuki. Jeszcze tego nie zrobiłam, bo zastanawiam się, czy można posadzić dwa keiki razem do jednej doniczki? Tylko wtedy do jakiej…? Może wtedy w przyszłości kwitłyby na zmianę i roślinka bez dłuższych przerw cieszyłaby oczy pięknymi kwiatkami? :-) A gdyby tak razem zakwitły to wyglądałoby pięknie :-D Nie mam doświadczenia w tym temacie, to moje pierwsze keiki… Proszę o poradę :-).

 5. Mam pytanko…na moim pędzie wyrósł przepiękny keiki. Czekałam aby podrosły mu większe korzenie aż tu nagle wyrosły 2 małe pędy kwiatowe. Czy mogę tego keika teraz odciąć?? POMOCY!!

 6. Mój storczyk ma już keiki prawie pół roku, wypuścił go na obciętym pędzie. Keiki ma dwa dość duże liście (rośnie trzeci już) oraz już pęda, który kwitnie już trzeci tydzień, lecz nie ma ani jednego korzenia, jak mam go przesadzić?? Już czas na przesadzanie, ale czy puści keiki korzenie jak wejdzie do własnej „gleby”?? Proszę poradź coś. Dodała bym zdjęcia, ale nie ma jak, szkoda.

  • Jeśli nie ma korzenia, to niestety może bardzo szybko uschnąć. Istnieje co prawda metoda wsadzania storczyka bez korzeni w keramzyt, który od dołu ciągnie wodę z podstawki, ale jest to zdecydowanie metoda dla zaawansowanych hodowców. Można też próbować wsadzić takiego storczyka bez korzeni do mokrego spaghnum, ale szansa że zgnije jest dość duża. No i odcięty od rośliny matczynej kiedy kwitnie – może od razu zrzucić kwiaty.
   Na razie bym go zostawiła, aż przekwitnie. Może po przekwitnięciu wypuści korzenie :)

 7. Pytanie o keiki zadałem już w innym poście, ale trochę się pośpieszyłem, bo tu jest dedykowany temat… :) A zatem, czy masz jakieś (naturalne) sposoby na skłonienie rośliny do wypuszczenia keiki?

 8. A ja pytanie trochę z innej beczki- mam kilka storczyków Phalaenopsis, ostatnio mocno poszły w liście i przestają mi się mieścić na dość wąskim parapecie. Próbowałem je odwracać w różne strony, podpierać formować ale to na nic- zastanawiam się nad przycięciem każdemu po 2-3 największych, najbardziej wystających w „nieporządaną” stronę liści (są to głównie najstarsze liście położone najniżej). Czy to może zaszkodzić storczykom?

 9. Czemu storczyk który ma basal kleiki ma żółte liście dodam że miał zalany stożek wzrostu i z tego pewnie powodu puścił basal kleiki narazie nie ma jeszcze listka czy korzenia

 10. hejka posiadam szczepki storczyka na jednym pędzie u matki jak mam postępować tak samo jak w przypadku kiedy miała bym pojedynczy ?

  Pomóżcie proszę

 11. Cześć,

  Moje keiki właśnie wypuściło pęd kwiatowy i nie wiem, co zrobić, bo uważam, że nie jest jeszcze gotowe, żeby je obciąć – ma dopiero dwa korzonki (około 4-5 cm.), a pęd kwiatowy ma już ze 3 cm. Dodam, że roślina matka jest po przejściach – odratowana, ma jeden duży liść, cały pomarszczony i dwa malutkie. Nie wiem ile jeszcze wytrzyma.

  Obcinać keiki, czy jeszcze nie? Z góry dziękuję za pomoc:):)

 12. Mam storczyka i pięknie kwitnie pół roku , teraz opadają kwiatki i jestem ciekawa co dalej będzie nie będę łodygi obcinać tylko obserwować.Podlewam raz w tygodniu wodą deszczową pozdrawiam was serdecznie i piszcie jak wam rosną storczyki.

Zostaw Komentarz