Dlaczego nie warto obcinać pędów po przekwitnięciu storczyka?

wpis w: blog, storczyki | 44

LIN_6933

Szkoły są dwie: jedna mówią, że po przekwitnięciu storczyka należy uciąć pęd nad trzecim oczkiem od dołu. Druga natomiast zaleca aby po opadnięciu kwiatów zostawić pęd do momentu aż sam uschnie i dopiero wtedy wyciąć. Nie jest już wtedy istotne, czy robimy to nad 3 oczkiem, możemy go ściąć jak najniżej się da, uważając tylko na to, aby nie uszkodzić rośliny.

Jestem zwolenniczką tej drugiej metody, pokażę wam dzisiaj dlaczego na przykładzie historii dwóch moich storczyków :).

Pierwszy storczyk, który widnieje na pierwszym zdjęciu to prawdziwy fighter. Kiedyś chciałam go wyrzucić: stracił wszystkie korzenie a po opadnięciu kwiatów straszył kikutem. Udało mi się jednak go reanimować najpierw w keramzycie, potem w normalnym podłożu. W chwili obecnej ma już kilka krótkich korzeni, wypuszcza właśnie listek a z kikuta, którego nie obcięłam (a on go nie zasuszył) co chwilę wypuszcza od 1 do kilku pączków. Można powiedzieć, że w zasadzie nieprzerwanie kwitnie od ponad roku.

LIN_6935

Wiem, że aby szybciej go zreanimować powinnam pęd obciąć i pozwolić mu zająć się korzeniami, ale jakoś tak nie mogłam bo co chwilę pojawiały się nowe kwiatki :).

Drugi storczyk przekwitł kilka miesięcy temu. Pamiętam, że miał piękne fioletowo-białe kwiaty. Po zrzuceniu ich, został badyl, który zaczął usychać od góry. W pewnym momencie jednak przestał, więc obcięłam tylko część suchą, zostawiając ok 1cm suchego.

LIN_6888

Kilka tygodni temu wypuścił odgałęzienie z oczka poniżej ściętego pędu :). Dodatkowo z pomiędzy liści drugi pęd i już szykuje się do kwitnienia. Zapewne, jakbym obcięła cały pęd, miałby tylko jeden z podstawy.

LIN_6892

Trzeba pamiętać, że obcinając niezasuszony pęd od razu po zrzuceniu kwiatów, pozbawiamy roślinę cennych składników odżywczych, które sobie w nim nagromadziła.

Myślę, że jest to dopuszczalne w momencie, kiedy ktoś hodując storczyki dba o ich wizerunek i kształtuje pędy w wizualne formy.

LIN_6907

Na zdjęciu wyżej widać, jak roślina stopniowo zasusza odnogi pędu. Trwa to prawie rok, najwidoczniej są jej one jeszcze potrzebne, mimo że na dwóch (z trzech) wypuściła keiki a spomiędzy liści właśnie wychodzą 2 zupełnie nowe pędy. Mimo wszystko nie obcinam starych pędów, dopóki nie będą w 100% suche.

LIN_6911

A na ostatnim zdjęciu pęd, który właśnie zaczął wysychać. Zmienia się wtedy jego kolor, staje się pomarszczony. Jest mi go najbardziej szkoda, bo był fenomenalny – rozgałęziony na każdym oczku, kwiaty kwitły w dużych ilościach na każdym możliwym miejscu.
Mam nadzieję, że roślina powtórzy taki pęd :).

LIN_6925

Tak więc wybór pozostawiam wam! Ale jak pokazałam – nie warto obcinać żywych pędów bez kwiatów :).

44 Odpowiedzi

 1. MAM PIERWSZEGO STORCZYKA WŁAŚNIE ZGUBIŁ KWIATY I CHYBA ZROBIĘ TAK JAK TY .

 2. dostalam w prezencie storczyka 2 pedy,pieknie kwitl 7 miesiecy pojawilo sie mnostwo bpakow wtedy nie wiedzialam ze to nowe kwiaty i wszystkie obcielam,teraz zaczyna gubic wszystkie kwiaty,tak mi zal tego kwiatuszka ,bardzo choruje ,stosuje rozne preparaty do storczykow,i nie wiem czy uda mi sie go przeprosic za moja nieswiadoma lekkomyslnosc,,

  • Myślę, że wcześniejsze obcięcie pąków nie ma wpływu na obecny stan – być może zrzuca kwiaty, bo atakowany jest przez jakieś robactwo, wilgotność powietrza jest za mała (często w chłodniejszych miesiącach, chociaż u mnie teraz 2 zrzuciły pąki), stoi na miejscu, które jest mocno nasłonecznione i jest mu po prostu za gorąco.
   Czy poza zrzucaniem kwiatów coś się dzieje? Korzenie są w porządku? Liście żółkną lub wyglądają jakby były zwęglone na bokach?

 3. Hej. A co sądzisz o przesadzaniu storczyków?

  Miałam ładnego storczyka, ale uznałam, że skoro ma tak dużo korzeni, to powinnam kupić o wiele większą doniczkę, żeby dać mu trochę „miejsca”. Tak na marginesie, przesadziłam do innego podłoża (niby dla storczyków) ale pojawiły się małe robale i w końcu się poddałam i wyrzuciłam go.

  Jakiś czas później byłam w sklepie z kwiatami i sprzedawczyni powiedziała, że nie trzeba przesadzać (nawet jak doniczka pęka od korzeni), kupować anty środków, ucinać suchych pędów, podlewanie raz na 1-2 tygodnie lub czasami rzadziej, itp. U nich w sklepie tego nie robią i mieli naprawdę bardzo ładne storczyki. Ogólnie podsumowała to tym, że paradoksalnie im bardziej zaniedbujemy storczyki, tym lepiej rosną.

  Na zdjęciach widzę, że masz raczej średnie doniczki (12 cm średnicy lub mniej?). Jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Przesadzać do większych doniczek, czy nie?

  Pozdr.

  • Sprzedawczyni ma rację :), nie należy zapominać że storczyki w naturalnym środowisku żyją zupełnie dziko.

   Jeśli chodzi o przesadzanie – jesli mam storczyka, który „wylazi” z doniczki, wyjmuję go, oczyszczam z martwych korzeni i jeśli dalej jest zbitka to biorę większą donicę. Ostatnio przesadzałam takiego martwiaka do większej donicy i po przesadzeniu wypuścił drugie już basal keiki, które w dodatku własnie zakwitło :). Wcześniej nic się nie działo, więc w tym wypadku przesadzenie pomogło.
   Myślę jeszcze, że potrzebne jest podłoże do storczyków, bo przecież ono utrzymuje wilgoć w doniczce. Jak są same korzenie, to trzeba tego bardziej pilnować.

   Tak, mam średnie doniczki i jedną większą :).

 4. Witam.dostałam storczyka trzypędowego,kwitł 4 miesiące i przekwitł. żaden pęd nie usechł, ale stoi na oknie i nic się z nim nie dzieje od 2 miesięcy, ani nie żółknie , ani nie wypuszcza nowych pędów,ani liści.. a liście ma ogromne.. że na parapecie duzo miejsca zajmuje. stoi na oknie północnym bo w domu nie mam okien wschodnio-zachodnich tylko zachodnie w łazience ale małe. mam północne i południowe. inne storczyki kwitły nawet pół roku.. i jeden znów wypuszcza pęd ,a przekwitł później.. co mam robic z tym ,żeby zaczął wypuszczać nowe pędy ? mam jeszcze keiki posadzone . i mająsię śietnie.. rosną liście,nowe wypuszczaja, korzenie, mam nadzieję że także zaczną kwitnąc może za rok.

  • Storczyk po przekwitnięciu musi przejść okres spoczynku, więc to, że nie wypuszcza od razu nowych pędów jest jak najbardziej normalne.
   Posiadam taki egzemplarz, który kwitnie raz na półtora roku, kiedy inne potrafią 2-3 razy w roku puszczać nowe pędy albo kwitnąc nawet cały czas :)

 5. Witam
  Mam trzy storczyki 2pedowe. Kazdy z nich po przekwitnieciu puscil 3 ped od korzeni. Czy to normalne? Czy raczej powinnam je obciac? To moje pierwsze storczyki…

 6. Ja swoich nie ścinam i po krótkim odpoczynku wypuszczają mnóstwo nowych bocznych pędów plus jeden lub dwa oddzielne łodygi. Jakby były na sterydach :). Wiadomo, że wizualnie nie są tak piękne, jak storczyki z kwiaciarni. Są bardziej zdziczałe, ale za to rosną jak szalone :).

 7. Many thx for sharing, i’ll mark your post for referance

 8. do miłośniczek storczyków mam pytanie, czy spotkały się ze zjawiskiem zmiany koloru storczyka na kolor ” sąsiada „?. Kilka lat temu w sklepie przy podziwianiu i wybieraniu storczyka zapytała mnie o to inna klientka bardzo mnie ubawiła tym pytaniem. No i mam taki egzemplarz u siebie. To storczyk o białych płatkach i purpurowym środku – dość popularny. Jeśli stoi w bliskim sąsiedztwie storczyka o różowych płatkach takiego odcienia nabierają jego białe płatki, jeśli sąsiaduje z żółtym storczykiem białe płatki stają się żółte. Kilkakrotnie zamieniałam je miejscami, izolowałam go od innych i cały czas obserwowałam to zjawisko. Jest ono odwracalne, tzn po odizolowaniu od różowego storczyka płatki wracają do koloru oryginalnego czyli białego…

 9. 2 lata wstecz kupilem 4 storczyki i po jednym roku mi zmarnialy . zakupione byly o duzych lisciach i wysokich lodygach kwiatowych . PO zamarciu wyroslo bardzo duzo malych listkow i niskich lodyzek kwiatowych . Kwirna caly czs ale pozostaly jak miniaturki . Nigdzie w w sklepach ani na obrazkach takich nie widzialem . Nie wiem dlaczego tak sie przeobrazily , ale sa bardzo ciekawe , takie inne jak wszystkie . Pozdrawiam z US .

  • Może taka ich natura :). Też mam takiego, który zamiast produkować pędy kwiatowe tworzy młode rośliny :)

 10. Hej. Od stycznia miałam pięknego 2-pędowego storczyka. Niestety zauważyłam, że kilka kwiatów odpadło i korzenie zaczęły gnić, więc go przesadziłam, obcięłam co było trzeba i dałam nowe podłoże. Pojawiły się 4 nowe, malutkie pędy. Po tygodniu podlałam go (zanurzając w wodzie na ok. 15 min) i niby było wszystko w porządku, ale kilka dni później reszta kwiatów opadła i 2 pędy zaczęły żółknąć, a w końcu usychać. Nie wiem czy to od przelania, czy przesuszenia.. Może coś z wodą nie tak. Boję się, że go stracę.
  Bardzo proszę o poradę.

  • Ciężko coś doradzić, bowiem storczyki reagują identycznie zarówno na przesuszenie jak i przelanie (jeśli chodzi o opadanie kwiatów). Jeśli storczyk wypuszcza pędy, to wszystko jest w porządku. Może są to jednak korzonki spomiędzy liści?
   Bywa tak, że storczyk reaguje zrzuceniem kwiatów na przesadzanie czy ingerencję w korzenie. Dlatego zaleca się, aby czekać z takimi zabiegami do końca kwitnienia, dopóki nie ma jeszcze nowych pędów. Przy obcinaniu korzeni powinno się zasypywać je cynamonem, ale wtedy nie należy od razu podlewać rośliny, bo może rozpocząć się proces gnilny. Być może, przy podlewaniu woda dostała się pomiędzy liście i naruszyła środek wzrostu. Przy cennych storczykach warto zawsze po kąpieli zwinąć chusteczkę i wcisnąć ją pomiędzy liście, aby pozbyć się wody. Jedna pozostawiona kropla (szczególnie teraz, kiedy nie jest ciepło) może spowodować zgnicie stożka wzrostu i doprowadzić do śmierci rośliny.
   Proszę być jednak dobrej myśli i obserwować kwiat :).

  • Ostatnio moje małe prosektorium cudem ożyło… mam 8 storczyków, i każdy miał kwiaty od 2-4 tygodni i na tym jednym kwitnieniu wszystkie zakończyły swoją świetność. Najstarsze mam od 2 lat. i nagle wszystkie zaczęły puszczać pędy, pojawiły się pąki… i to jak przestałam się z nimi cackać, bo już miałam dość… po konsultacji z panem w kwiaciarni doszliśmy do wniosku, że jednym z powodów mógł być chlor, bo moczyłam je w wodzie prosto z kranu, a od paru miesięcy podlewam je wodą wcześniej odstaną. Może w Twoim przypadku też warto na to zwrócić uwagę?

 11. witam, mam pytanie ,Pani czy keiki to te zielone zaszczepki z kiściami na łodygach? bo ja mam cos takiego na gałązce i nie wiem co z tym zrobić? proszę o podpowiedż. pozdrawiam. Aneta

 12. A ja mam ‚problem’ ze swoim storczykiem. Ma 2 pędy, co przekwitnie to nie usychają tylko praktycznie od razu rośnie dalej i puszcza nowe kwiaty. Nigdy go nie ucinalam, moze kiedys kiedys na początku. Teraz wyglada tak ze jest bardzo wysoki, aż kijków nie starcza na podporę i pod ciężarem kwiatow aż sie ugina. Uciąć go w końcu?

  • Można uciąć, ale nie wiem czy nie będzie szkoda, bo storczyk może wtedy zrobić sobie czas odpoczynku i nie wiadomo ile potrwa, zanim wypuści nowy pęd :). Może niech Pani spróbuje zawijać pędy – delikatnie puszczać w dół, jeśli są odpowiednio miękkie. Bo z twardymi nic się nie zrobi.

 13. Mam pytanie odnośnie korzeni storczyka. Dostałam niedawno dwa storczyki. Na obu pojawił się biały nalot na korzeniach? Co to może oznaczać?

 14. Pomocyy :(mam storczyki jedno pedowego i uschlo mi jedno oczko na samym dole… Co robić pomóżcie

 15. Witam. Może ktoś sie zna i odpowie mi na to pytanko. Otóż mój storczyk wypuścił pęd od starego pędu i niestety na tym się skończyło. Nie wypuszcza wcale pąkow odkąd przestał rosnąć. Dlaczego? Tesciowa mówiła, że to może być tzw. dziki pęd, ale przeszukałam mnóstwo stron i nigdzie nie znalazłam takiej informacji. Czy ktoś wie o co chodzi? Pozdrawiam.

  • Być może storczyk zajął się regeneracją i wypuszczaniem nowych korzeni, liści. Wtedy przestaje „inwestować” w pęd. Być może nie zostały też spełnione jakieś jego specyficzne wymagania (w przypadku niektórych storczyków botanicznych ciężko utrzymać rosnący pęd a nawet kwiaty).

 16. Witam,
  w lutym dostałam od narzeczonego przepięknego niebieskiego storczyka o jednym pędzie. Kwitł gdzieś z 1,5 miesiąca, później jednak kwiaty obleciały a pęd obeschnął. Obcięłam więc część pędu. Podlewam go raz na tydzień (namaczam przez 1 godz.), położony jest na parapecie w kuchni od strony wschodniej. Wypuścił od tej pory dwa nowe korzenie ale nie widzę nowych pędów, z których miał by wypuścić kwiaty. Dodatkowo ostatnio zobaczyłam, że jeden z listków żółknie. Proszę powiedz mi czym to może być spowodowane. Bardzo chciała bym go przywrócić do stanu z lutego żeby kwitnął. Narzeczony też podpytuje co ze storczykiem :(
  Pozdrawiam
  Paulina

  • Dzień dobry!
   Proszę dać storczykowi trochę czasu, niektóre kwitną np raz w roku :). Po okresie kwitnienia następuje okres regeneracji – wtedy roślina skupia się na wypuszczaniu nowych korzonków i liści. Myślę zatem, że jest wszystko w porządku.
   Jeśli żółknie pierwszy liść od dołu to jest to normalne – roślina pozbywa się najstarszych liści. Jeśli natomiast żółkną któreś w środku lub kilka na raz, może to być oznaka choroby, przelania itd.
   Jeszcze jedno – niebieskie storczyki w przyrodzie nie występują, prawdopodbnie był to biały phalenopsis, który został „napojony” niebieskim barwnikiem. Jest to częsty zabieg stosowany w przypadku storczyków z marketów. Można też spotkać takie w innych kolorach. Jeśli taki storczyk zakwitnie ponownie, jego kwiaty będą koloru białego.

 17. Witam. Niedawno kupiłam storczyka o jednym pędzie. W czasie kiedy miał piękne kwiatki moja córka złamała mi go. Czy co robić by jeszcze kiedyś ładnie zakwitł? Jest to mój pierwszy storczyk.

 18. Dziękuję za podpowiedź , gdyż właśnie mój storczyk zgubił kwiaty i nie wiedziałam co mam dalej robić.

 19. Witam,

  kilka miesięcy temu na ponad dwuletnim storczyku zaczęła pojawiać sie keika. Jakieś 3 tygodnie temu oddzielilłam keikę od macierzy – już zdążyłam tutaj wyczytać, że chyba zrobiłam to za wcześnie bo miała jedynie dwa długie korzonki (a nie 3 jak zalecacie) i liście. Przesadziłam ostrożnie do doniczki z podłożem do storczyków wymieszanym z keramzytem. Pęd ładnie rósł ale do czasu, wczoraj zauważyłam, że brązowieje i najpewniej usycha od góry. Da się jeszcze uratować to maleństwo? Liście ma nadal brązowe i korzonki wydają się być zdrowe….

  • Trzeba czasu, storczyki są wbrew opinii wytrzymałymi roślinami, więc oby dał radę! :)

 20. Witam . Otrzymałam 2 lata temu storczyka dwupędowego. Gdy przekwitł obciełam go nad 3 oczkiem lecz nie wypuścił odgałęzienia -pędy uschly ale w tym czasie pojawił się jeden całkiem nowy. W okresie kwitnienia (latem ) wszystkie kwiatki spadły -myślałam że to od zasłanianie rolet przez moją siostrę. po okolo 3 miesiacach po zrzuceniu z niewiadomych przyczyn kwiatkow przesadzilam storczyka w nowe podloze. Łodyga nie obrodziła w kwiaty. roślinę podlewam jak są suche korzenie. Mój storczyk zaczął puszczać dużo nowych liści .teraz łodygi zrobiły się puste i suche i liście są pomarszczone i robią się żółte (na moje oko gniją ) . Pomocy . Co mam robić ? Da się go uratować?

  • Przyczyn może być kilka, być może było to przelanie albo coś innego. Ciężko zahamować taki „rozkład” rośliny.

 21. a moje pytanie jest takie
  moje storczyki już po przekwitnięciu zaczeły usychać i je przesadziłam ale na jakimś forum przeczytałam że żułknięcie liści jest przyczyną zgniłych korzeni . po przesadzeniu usunełam właśnie te korzenie ale to nic nie poprawiło tylko spowodowało to że moje storczyki nie mają liści jestem zaniepokojona tym faktem i zastanawiam się czy da się je jeszcze uratować pomóżcie proszę

 22. Czy robisz coś szczególnego żeby storczyk wypuścił keiki? W przypadku moich storczyków zdarzyło się to tylko raz. Posiadam je od wielu lat, regularnie kwitną, ale nie wiem jak zmobilizować je do wypuszczenia keiki – mam na myśli oczywiście naturalne metody (bez stosowania sztucznych preparatów dostępnych w internecie)

 23. Kupiłam pięknego storczyka ,jego kwiaty miały kolor chabrowy ,wyglądał pięknie , po przekwitnięciu czekałam z niecierpliwością na nowe pędy i w końcu się doczekałam ,kwitnie ma piękne kwiaty ale białe ,zaznaczam że w jego pobliżu nie stały inne kwiaty , czuję się oszukana ,zależało mi właśnie na kwiatach niebieskich ,specjalnie na taki polowałam ,kosztował jeszcze raz tyle co inne storczyki dwupędowe a on miał tylko jeden pęd !!! Wydaje mi się że to oszustwo !!!

  • Nie ma żadnej niebieskiej odmiany storczyka. Ostatnio też widziałam takie w Lidlu, kosztują więcej, a to złudne i niewarte ceny. Cały sekret tkwi w barwieniu białych storczyków roztworem wody i barwnika. Nawet jeśli przy drugim kwitnieniu storczyk byłby jeszcze bladoniebieski, to przy trzecim już na 100 % będzie biały.

 24. Witam. Mam 2 storczyki, które przestały kwitnąć jakieś 4 miesiące temu. Nie obcięłąm pędów, ale dziś są one zielone i przyrastają na długość. Czy jest jakaś szansa na kwiaty? Czy mam obciąć te zielone gałęzie?

 25. MNie po raz pierwszy udało się doprowadzić sorczyk do 2-ego kwitnienia. Postępuję tak: trzymam w przeźroczystej doniczce, nie przesadzam, doniczkę trzymam w osłonce, aby nie przesychały korzenie. Raz na tydzień, najlepiej w sobotę, czy niedzielę wkładam go do wody , aby woda sięgała do nasady liści. Do tej wody oczywiście dodaję odzywki. Trzymam storczy w tej wodzie kilka godzin. Poczym wyjmuję go z wody, odsączam na brzegu zlewozmywaka i stawiam na widnym miejscu. Wydaje mi się, że na południowym parapecie będzie mu za ciepło, ale koniecznie w widnym miejscu. Po pierwszym kwitnieniu przycięłam nad 3-im oczkiem i było wszystko ok. Miałam w sumie 60 kwiatków na 4 pędach. Kwitł od świat do teraz czyli 2 miesiące. Widziałam dom, w którym na każdym oknie stało masę storczyków na południowych parapetach i kwitły pięknie. To były duże salony i może były specjalnie nawilżane.

 26. mój storczyk ma już ładne 8 lat , nigdy go nie przesadzałam i staram sie niego dbać najlepiej jak potrafię :) jakiś rok temu zauważyłam że z boku , w szczelinie między liśćmi ( tak jak najczęściej wyrastają korzenie bądź nowe pędy rośnie liść! potem nast. i nast. wygląda to tak jakby w bok rosł nowy storczyk. Ma on już swoje korzenie.
  Nie wiem co mam z tym zrobić ?! zostawić niech rosnie czy ……..?

 27. Moje storczyki po wypuszczeniu nowych pakow niestety zaraz je wysuszaja i zarzucają. Nie zdążą się nawet rozkwitnac. Mocze raz na 1,5 tyg i mam je na każdej stronie świata i niestety wszystkie mają takie same przypadłości.

Zostaw Komentarz