Co wysieję w 2016 roku!

wpis w: blog, Sezon 2016 | 8

LIN_2475

Niedługo zaczynamy intensywny i jakże wyczekiwany okres wysiewu nasion :). Nie planowałam w tym roku rewolucji, ale jak zwykle pokusiłam się o nowe odmiany pomidorów i jedną paprykę.

Nowości pomidorowe:

Red Robin – miniaturowa odmiana koktajlowa, dorastająca do około 25-30cm wysokości. Liczne, czerwone soczyste owoce wielkości 2-3cm. Umiarkowane zapotrzebowanie na światło i wodę, może być uprawiany cały rok. Czas od wysiewu do zbiorów: około 55dni. Odstęp między roślinami: 30-45cm

Bajaja – wczesny, koktajlowy do donic. Drobne czerwone owoce o wadze 8-10g. Jeden krzaczek może urodzić do 750 owoców. Umiarkowane podlewanie raz na tydzień. Pędy przewieszające się.

Tiny Tim – jedna z najmniejszych odmian pomidorów koktajlowych na świecie, wyhodowana w 1945roku. Dorasta do 30cm wysokości. Soczyste, słodko-kwaśne owoce typu cherry, wielkości około 2cm. Umiarkowane zapotrzebowanie na światło i wodę. Odstęp między roślinami: 15-20cm

 

Część obsady z zeszłego roku pojawi się również w tym sezonie:

Mikro Tom (najmniejszy pomidor na świecie, krzaczek do 20-30cm, owoce do 2,5cm, idealny do doniczki, wczesny)
Bawole Serce (bardzo wysoki, wiotkołodygowy, prowadzić na 2-3 pędy, owoce bardzo duże).
Tumbling Tom Yellow / Red (doniczkowy, widogronowy do doniczek i koszy, długie 60cm zwisające pędy, duża ilość intensywnie żółtych owoców).
Garten Pearle (karłowy do 60cm, owoce różowawe, bardzo smaczne, nie wymaga palikowania)

 

Z papryk wysiewam jedynie:

Sweet Pickle – papryka słodka, wysoka na ok. 25cm, obsypana obficie wielokolorowymi stożkowatymi owocami. Owoce dojrzewając zmieniają kolor z kremowego, poprzez żółty do czerwonego.

 

Jako ciekawostka w tym roku zagości u mnie:

Cucamelon – czyli ogórek meksykański (inne nazwy: Mysi melon, Melothria scabra). Dekoracyjne pnącze wytwarzające drobne owoce, które smakują jak skrzyżowanie ogórka z limonką).

 

Planuję też sałaty:

Królowa Lata – do uprawy wiosną, latem i jesienią. Bardzo duże, ścisłe główki do 1kg, złożone z kruchych liści. Odporna na wybijanie w pędy kwiatostanowe. Wysiew w marcu pod osłonami lub w maju z rozsadnika.

Lolla Bionda – sałata kędzierzawa, dorastająca do ok 15cm wysokości i 20cm szerokości. Nie tworzy zwartej główki. Odstępy między roślinami: 20-25cm. Wysokie zapotrzebowanie na światło, umiarkowane na wodę.

Tom Thumb – sałata masłowa, produkująca miniaturowe główki dorastające do 15-20cm średnicy. Odstęp między roślinami: 15-20cm. Wysokie zapotrzebowanie na światło, umiarkowane na wodę.

 

A poza tym zioła: mięta, rozmaryn, koper.

 

8 Odpowiedzi

  1. Super plany :) Gdzie kupujesz nasiona?

  2. Ciekawe pomysły, też z pewnością coś wysieję w tym roku. Najprawdopodobniej będą to jakieś odmiany pomidorów.

  3. Ja także zastanawiałem się nad jakąś papryką, aczkolwiek zrezygnowałem z pomysłu, gdyż nie mam z nią doświadczenia. Pozdrawiam i zapraszam do siebie: http://ogrody.chodnik.waw.pl/

  4. Brakuje jeszcze czegoś bardziej pikantnego ;)
    Polecam papryczkę Piri Piri jest bardzo łatwa w uprawie i potrafi przynieść do 3 plonów w ciągu sezonu.

  5. Monika, jak tam plony w tym roku? Lista odmian warzyw bardzo interesująca, stąd zastanawiam się jak to wszystko wyszło. Szczególnie interesują mnie jak wyszły papryczki bo mi w tym roku bardzo słabo wyrosły. Za to genialnie urosły pomidory. Ta odmiana http://sklep-nasiona.pl/pomidor-gruntowy-malinowy-bawole-serce.html dała mi owoce po 0,5 kg/sztuka. Rzadko tak ładnie wyrosną, a warzywa uprawiam jest kilka lat. Sałaty i rzodkiewki standardowe, ale bez jakiś szaleństw. Marchew i Pietruszka spora, ale bywały większe. Generalnie nie było źle w sezonie 2016. Serdecznie pozdrawiam.

Zostaw Komentarz