Co w planach na nowy sezon?

wpis w: blog, Sezon 2017 | 4

IMG_0170

I jak? Zrobiliście już spis roślin, które chcecie hodować w domowym / balkonowym zaciszu? :)

W tym roku idę na jakość, nie na ilość. Sprawdzone odmiany (poza jedną, która wg opinii może całkiem fajnie przyjąć się w balkonowym pojemniku) wiszące donice i mniej zagraconego miejsca.

 

Tak było dwa lata temu i nie chcę, żeby się powtórzyło :D

DSC_3416

Postawiłam na wiszące donice z tego względu, że posiadam w domu małe dziecko i chciałabym spędzić razem z nim kilka chwil na balkonie, nie biegając i nie zabierając mu z rączek liści i kwiatów ;). Poza koszami, które używałam w zeszłym roku i skrzynkami, które powieszę wyżej na kratach (mocne kraty, więc trzeba wykorzystać :D) zakupię też wiszący planter, w którym uprawia się pomidory „do góry nogami”. Tak, jeśli jeszcze o tym nie słyszeliście, to zapraszam na następne posty :). Zobaczę jak taki eksperyment wyjdzie u mnie.

 

Odmiany, które wybrałam na sezon 2017:

 

MICRO TOM i TINY TIM – dwie odmiany najmniejszego pomidora na świecie, krzaczek do 20-30cm, owoce do 2,5cm, idealny do doniczki, typ wczesny.

DSC_3394

TUMBLING TOM – doniczkowy, winogronowy do doniczek i koszy, długie 60cm zwisające pędy, duża ilość intensywnie żółtych (lub czerwonych, w zależności od odmiany) owoców.

LIN_9636

BAJAJA – wczesny, koktajlowy do donic. Drobne czerwone owoce o wadze 8-10g. Jeden krzaczek może urodzić do 750 owoców. Umiarkowane podlewanie raz na tydzień. Pędy przewieszające się.

LIN_9313

GARTEN PEARLE – mój ulubiony pomidor, który będzie gościł u mnie bodajże 4 rok z rzędu :). Karłowy do 60cm, owoce różowawe, bardzo smaczne, nie wymaga palikowania

LIN_9635

BISON – nowość w tym roku, pomidor karłowy o olbrzymiej wydajności. Owoce dojrzewają po około 70 dniach od wysadzenia, są intensywnie czerwone, duże o wyraźnym pomidorowym smaku. Owocuje nawet w zimniejszym klimacie (to tak w razie jakby kolejne nasze polskie lato było „złe” ;) ). Typ wczesny

 

Poza pomidorami standardowo dużo mięty, rozmarynu, oregano, tymianek, bazylia :). Zastanawiam się jeszcze nad sałatami, ale chyba zabraknie mi miejsca :).

 

Ale najpierw muszę skończyć remont balkonu bo ciągnie się od zeszłej jesieni. I ciągle nie wygląda za dobrze ;)

IMG_0316dd

 

4 Odpowiedzi

  1. U mnie też będzie Micro Tom i Tumbling Tom :)! Poza tym strasznie liczę, że Chocolate Cherry ładnie się uda. No i u mnie w tym roku zdecydowanie bardziej w ilość, ale może dlatego, że w sumie dopiero zaczynam i wszystko mnie ekscytuje jak małe dziecko :D

  2. Chciałbym w tym roku poeksperymentować z ozdobnymi trawami na balkonie. Może masz jakieś doświadczenia w tym temacie? Zupełnie nie wiem jakie gatunki wybierać i co się najlepiej sprawdzi. Chodzi mi o trawy ozdobne sadzone w donicach lub ewentualnie w skrzynkach zawieszonych na poręczach.

  3. Witam serdecznie!Przyznam szczerze że między innymi po przeczytanie Pani bloga po raz pierwszy posadziłem pomidory na balkonie.Chciałbym zapytać bo na pewno ma Pani doświadczenie w tym temacie.Mam balkon na trzecim piętrze od strony południowej gdzie słońce oczywiście operuje bardzo mocno przez większość dnia.Czy jest konieczne przesłonięcie barierki ponieważ mam obawy czy słońce nie spali mi pomidorów ponieważ płytki i ściana mocno się nagrzewają.Będę wdzięczny za odpowiedź.Pozdrawiam

  4. Na pewno troszkę warzywek uzupełnie w moim małym ogródku. Na pewno też sadzonki orilka ogrodowego zamówie. Jest to przepiękna roślina, warto też o niej pomyśleć ;)

Zostaw Komentarz